Ryszard

Na schodach z kostki Bauma prowadzących do naszej Biedronki leżał czarno-biały kocur. Można było pomyśleć, że coś mu się stało, w końcu jaki normalny kot wyleguje się centralnie w miejscu po którym chodzi pół osiedla i to jeszcze wyciągając łapki jak superman maksymalnie wydłużając swoje ciało. Żadne rozsądne zwierzę nie robiłoby takiej rejtaniady w takim miejscu. Przyjrzałam się dokładniej, czy kotu nic nie jest, ale spał sobie, a że nie miał ogona to wiedziałam, że to Ryszard. A Ryszard nie jest zwyczajnym kotem.

Poznałam go w kiosku obok Serpola. Spał na teletygodniach i krzyżówkach z twarzą. Pani kioskarka przedstawiła mi go z taką dumą jakby był to co najmniej jej syn, i do tego laureat olimpiad z polskiego i historii. “To jest Ryszard, nasz Rysiu” – mówiła.

Pewnego razu podsłuchałam rozmowę sprzedawczyni z Serpola i klientki o tym, że ktoś uznał Rysia za bezdomnego i wywiózł do jakiejś lecznicy. Obie panie kipiały z oburzenia, jak można było tak zrobić, o kobiecie, która nie wiedziała, że wywozi czarno-białą eminencję naszego osiedla, wyrażały się jak najgorzej oraz dawały wyraz uldze, że Ryszard został już odzyskany. Zapytałam o to zdarzenie kioskarkę, bo myślałam, że Ryś jest jej, a ona wyjaśniła mi, że należy on do jakiejś pani z osiedla, ale ma duszę, która nie pozwala mu być zwyczajnym kotem, dlatego ta pani pogodziła się już, że Ryś czas spędza na osiedlu i tam założył swój sułtanat.

Kiedy wracałam z zakupami z Biedronki, spotkałam pod klatką panią Basię, naszą sąsiadkę, która opiekuje się wolno żyjącym kocim gangiem. Zapytałam, czy zna Rysia, a pani Basia na to, że oczywiście, wiadomo, kto by Rysia nie znał. To jej mówię, że Ryś się wyleguje centralnie na schodach przed Biedronką.

– Przed Biedronką? To dziwne. Przecież on w Serpolu pracuje, na kasie albo na wadze. A rano w kiosku. To bardzo pracowity kot jest.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s