Tramwaj 28

– Jebani poloniści mnie zatrzymali!
To gniewne zdanie wybudziło mnie ze smartfonowego snu w tramwaju na moście gdańskim. Od razu przypomniałam sobie wszystkich znanych sobie absolwentów polonistyki i już na wstępie trudno mi było dać wiarę temu zdaniu. No bo oni wszyscy raczej indywidualiści, grupują się najwyżej w redakcjach, czy szkołach, większość z nich to kobiety bez cienia skłonności przemocowych, czy specjalnie perswazyjnych nawet, więc nie byłam w stanie wyobrazić ich sobie w większej ilości zatrzymujących kogoś gdzieś. No może, na ulicy, żeby zapytać, która godzina, czy jak dojechać do muzeum lub biblioteki, ale to przecież nie mogło wzbudzać aż takich emocji. W dodatku głos, który wypowiedział to zdanie należał do (zgadywałam po jednej nutce) praskiej dziewczyny, co to lepiej jej w kaszę dmuchać. Ja się nawet bałam odwrócić, a co dopiero taką zatrzymywać i to w dodatku będąc polonistą.

– Za szalik Legii mnie zatrzymali!
Ok. Nieporozumienie. A więc poloniści, czyli kibice Polonii. Zaczynało to nabierać sensu, tylko zaczęłam sobie zadawać pytania, czy kibice Polonii jeszcze istnieją, bo coś o nich nigdzie nie słyszę, ale też nie interesuje się za bardzo piłką nożną, więc może?

– No, zabrali mnie na komisariat, żeby potwierdzić tożsamość, bo dowodu przy sobie nie miałam. Zdjęli mi odciski palców. No. No i potwierdzili bo dziesięć lat temu, pamiętasz, też mi zdjęli.
Aha. No tak. To nie byli kibice Polonii tylko policjanci, czyli coś najgorszego, a najgorszym czymś jest kibicowanie Polonii, czyli byli to jednak metaforycznie jebani poloniści.

Oczywiście fakt, że zatrzymali tę dziewczynę za szalik Legii jest całkowicie prawdopodobne, tak teraz jak i dziesięć lat temu.
 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s